Proti noci

Krása je… S Alexandrou Kusou a Michalom Hercegom na tému, o ktorej sa na verejnosti hanbíme hovoriť

June 18, 2021

Predstavte si, že nič nevidíte. Celý život. Aký význam by v takom prípade malo pre vás slovo krása? Aj o tom som sa rozprával s jedným z hosťov môjho najnovšieho podcastu, ktorý má túto situáciu zažitú osobne. No krása je fascinujúca kategória aj pre tých z nás, ktorí máme to šťastie zažívať ju vo vizuálnej podobe. Pretože čiara medzi krásnym a tým, čo už takto pomenovať nedokážeme, je veľmi tenká, nejasná a pohyblivá. 

Viem to podľa seba. Pred desiatimi rokmi som sa ocitol v Štrasburgu. Predtým som navštívil viacero gotických chrámov, aj modernejších katedrál. Ale až v tej štrasburskej som od tej nádhery stratil reč. Dodnes neviem, prečo. Mohol som sa na to opýtať šéfky Slovenskej národnej galérie Alexandry Kusej, ktorá je druhou hostkou tejto epizódy. A síce sme sa rozprávali aj architektúre, no iba o tej novšej, ktorú na Slovensku radi búrame. 

Téma, ktorej sa tento diel podcastu Proti noci venuje, je iná, ako predošlé. Verím však, že vás zaujme, vyruší a občas aj dojme.  

Ak sa vám môj podcast páči a chceli by ste ho podporiť, urobte tak ešte dnes tu: 

https://www.patreon.com/user?u=42838550

Prajem vám príjemné počúvanie.  

Pavel Sibyla

.

V úvode spomínam staršiu esej spisovateľky Zusky Kepplovej, ktorú si môžete prečítať tu: https://mono.sk/co-ma-ivana-christova-naucila-krase/ 

.

V druhej časti podcastu zaznie viackrát slovo Istropolis. Pre mladšie ročníky poslucháčov, ktoré už Dom odborov nevideli zvnútra, môže byť zaujímavé pozrieť si o ňom a jeho tvorcoch vydarený dokument:

https://www.rtvs.sk/televizia/archiv/16250/241724 

.

Ako to vyzerá, keď sa krásna stavba spätá s nechutným režimom nebúra, ale zachraňuje, možno zažiť na videoprehliadke rekonštrukciou Slovenskej národnej galérie:

https://www.youtube.com/watch?v=tChE3Mru44U 

 

 

Podbean App

Play this podcast on Podbean App